Balaton (též Blatenské jezero, název pochází ze slovanského blato - bažina) je jezero rozkládající se v jihozápadní části Maďarska. Pro svou velikost se mu také říká Magyar tenger (Maďarské moře). Při vyslovení tohoto názvu se ledakomu z nás v mysli objeví: pláže, koupání, víno a termální lázně. Balaton patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším rekreačním střediskům v Maďarsku. Svou rozlohou je největším jezerem ve střední Evropě a jeho krása uchvacuje tak zahraničních turistů, tak i domácích obyvatel. Velkou výhodou cestování k Balatonu je jeho blízká vzdálenost, pro cestování je možné využít i železniční dopravu, která vede kolem celého Balatonu.
Nejvhodnější dobou ke koupání v Balatonu jsou tři letní měsíce. Během nich je teplota vody jen málokdy nižší než 22 °C a uprostřed léta často dosahuje i 27° - 28°C. Jezero je sladkovodní, takže se v něm mohou koupat i lidé s citlivou kůží. Jediné vážné nebezpečí zde číhá na sebevědomé plavce v hluboké vodě. Bouřka přichází znenadání a na jezeře se tvoří krátké, strmé a hřebenovité vlny. Po celém Balatonu se však upozorňuje světelnou signalizací na silný vítr, který ohlašuje blížící se bouřku.
Co se týče pláží, severní a jižní pobřeží Balatonu se od sebe podstatně liší. Na severu přechází voda prudce do hloubky a po 30-50 metrech již nedosáhnete na dno. Zdejší pláže jsou proto vhodné spíše pro dobré plavce či pro ty, kteří přijíždějí s dospívajícími dětmi. Velice příjemné je Szigetfürdő v Keszthely ve stylu bývalého plážového domu, krásné pláže se nacházejí rovněž i v Zánka, Tihany, Balatonfüred.
Na jižním břehu se voda svažuje do hloubky pozvolna, na většině míst můžete brouzdat vodou i do vzdálenosti 500 metrů od břehu. Jižní břeh je tak ideální pro dovolenou rodin s malými dětmi. Východní cíp Balatonu je rájem pro milovníky slunečné lázně. Pláže v Kenese, Akarattya a Aliga položené severojižně jsou zality sluncem od brzkého rána do pozdního odpoledne.
Oblast Balatonu je však také velmi bohatá na termální lázně. Podél jezera vyvěrají po tuctech sirné prameny a v dobře několika z nich lidé po tísiciletí hledali a nacházeli uzdravení. Nejproslulejší z nich je pramen v Hévízu. Ve skutečnosti jde o přírodní kráterové jezero nabízející ke koupání 38° C teplou léčivou vodu. Druhým, široko daleko známým léčivým balatonským pramenem, je kysličníko-uhličitý pramen v Balatonfüred. Samo město je nazýváno Mekkou lidí s chorým srdcem. Füred je kolébkou lázeňské kultury u Balatonu. Při léčivém prameni stály již v letech 1700 plážové lázně, zde byl vybudován v 19. století i první lázeňský dům na Balatonu.
Celá oblast Balatonu má dlouholetou tradici vinařství, nenechte si proto ujít ani ochutnávku místního lahodního vína. Neopakovatelným zážitkem je západ slunce, který je možný si vychutnat v příjemném prostředí maďarské csárdy, položené vysoko nad jezerem, při ochutnávce některého z typických balatonských vín.