Momentálně z důvodu pandemie nejsou termíny vypsané. Očekáváme vypsaní termímů v průběhu května 2021. Plánováné termíny budou na podzim 2021.

Gruzie je stát ležící na zeměpisné hranici Evropy a Asie. Zahrnuje nejvyšší evropské hory Kavkaz i krásné teplé pobřeží s příjemnými letovisky na okraji Černého moře. Gruzínská republika sousedí na severu a severovýchodě s Ruskem, na jihu s Tureckem a Arménii a na jihovýchodě s Ázerbájdžánem. Součástí Gruzie jsou autonomní republiky Adžárie a Abcházie. Abchazské území a Jižní Osetie jsou pod vlivem a vojenskou kontrolou Ruska. Gruzie je nádherná země s obrovským přírodním bohatstvím, lidskou laskavostí a otevřeností. Jedná se o velmi bezpečnou zemi s vysokým turistickým potenciálem. Cestovní ruch je zde na vzestupu. Probíhají zde velké investice. Velké rozdíly mezi venkovem, malými městy, ekonomickými centry a velkými městy jsou značné.

Rozloha: 69 700 km²

Obyvatelstvo: 3,8 mil. obyvatel

Hlavní město: Tbilisi 1,2 mil. obyvatel, Parlament sídlí v Kutaisi 150 tis. obyvatel

Jazyk: gruzínština

Měna: 1 Lari = 100 tetri (GEL). 1 lari = 8,6 Kč

Náboženství: 84% pravoslavní, 10% islám, 4% arménské apoštolství, 2% ostatní

Časové pásmo: časový posun proti České republice +3 h (+2 h = letní čas, jelikož v Gruzii letní čas není zaveden)

Národnostní složení: 84% Gruzínci, 7% Azerové, 6% Arméni, 2% Rusové, 1% osatní

 

Podle některých názorů vede hranice mezi Evropou a Asií po hlavním kavkazském hřebeni a také rozvodí, které tvoří hranici s Ruskem. Jiný názor stojí na určení hranice mezi Evropou a Asií na řekách Kuma a Manyč. Další definice vedou evropsko-asijskou hranici také přímo Gruzií. Každopádně můžeme ale potvrdit, že Gruzie v Asii leží, alespoň částečně, takže navštívíte s námi i tento kontinent. Gruzie je spojena s Kavkazem a velká část státu je hornatá. Nejvyšší hora Kavkazu - Elbrus, ale leží v Rusku. Nejvyšší hora Gruzie je Šchara (5201 m), známý ledovec Kazbek je až třetí nejvyšší horou. Podnebí je silně ovlivněno složitým geomorfologickým členěním krajiny. V údolích je teplé subtropické podnebí s vysokým podílem srážek. Teplé podnebí umožňuje pěstovat celou řadu teplomilných plodin např. citrusy, čajovník, vinnou révu. Průměrná teplota v Tbilisi se pohybuje okolo 1°C v lednu a 24°C v červenci, není však výjimkou, že letní dny v Tbilisi nebo Kutaisi dosahují i 35-40°C. Zvířectvo je zde obdobné jako u nás. Zalesnění je na úrovni 44% země a převažují listnaté porosty, ve vyšších partiích smrk a jedle kavkazská. Velké plochy země jsou tvořeny stepí.

Nic nenalezeno

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb a doporučování nabídek využívány soubory cookies.