Kypr je po Sicílii a Sardinii třetím největším ostrovem Středozemního moře. Leží v jeho východní části, jižně od poloostrova Malá Asie. Geograficky patří k Asii, z kulturního hlediska je však evropský. Celý ostrov má rozlohu 9251 km², z toho jižní řecká část tzv. Kyperská republika má rozlohu 5642 km² a separátní Severokyperská turecká federativní republika má rozlohu 3355 km². Obě tyto části ostrova jsou rozděleny tzv. zelenou linií. Ekonomika Kypru závisí především na cestovním ruchu, který tvoří 70 % veškerých příjmů. Ročně Kypr navštíví okolo 2,5 miliónu turistů. Od roku 2004 je Kypr členem Evropské unie.
Odletová místa nabízíme z České republiky a Polska.
PRAHA (CZ): čtvrtek, pátek ; BRNO (CZ): středa ; KATOWICE (PL): úterý, čtvrtek, sobota, neděle
Historický přehled
Díky své strategické poloze a přítomnosti nerostných surovin hrál Kypr důležitou roli v historii středomořských civilizací. Od starověku byl součástí říší (Asýrie, Egypta, Říma, Byzance, Arabské říše). Do dějin země zasáhli ve 12. století křižáci. Později byl pod nadvládou Benátské republiky a roku 1571 byl Kypr dobyt Turky. Díky úpadku turecké říše byl od roku 1878 pod britskou okupací. Roku 1960 byla po dohodě mezi kyperskými Řeky a Turky vyhlášena nezávislost ostrova. Od 60. let došlo k aktivizaci extrémních sil, požadujících připojení ostrova k Řecku. Následoval rychlý převrat, na který Turecko reagovalo v létě 1974 obsazením severní části ostrova. V turecké části byla pak roku 1983 vyhlášena Severokyperská turecká federativní republika. Právě okupace severu Kypru je jednou z překážek jednání Turecka o vstupu do EU. Jižní část ostrova, jejíž politická reprezentace je mezinárodně uznávaná jako jediná legitimní, naopak tohoto cíle v květnu 2004 dosáhla.
Pobřeží a pláže
Pobřeží Kypru je dlouhé 650 km. O krásné písečné pláže u průzračného Středozemního moře není na Kypru nouze. Bílé jsou pláže Nissi Beach a hlavní pláž v Protarasu. Pro potápěče jsou ideální zátoky se skalnatými výběžky. U odlehlejších zátok západního pobřeží si vychutnáte samotu a soukromí. Nádherné a téměř prázdné pláže se nacházejí na poloostrově Akamas nedaleko Paphosu. Mnoho pláží je označeno modrou vlajkou, mají plážový servis, šatny, toalety a stravovací zařízení.
Turistická sezóna, počasí a teplota vody
Kypr je ovlivněn subtropickým středomořským podnebím, což znamená horké a slunečné léto a mírně vlhkou zimu. Léto začíná v polovině května a trvá do poloviny září, zima začíná v listopadu a končí v polovině března. Je charakteristické, že slunce svítí na Kypru po celý rok (průměrně více jak 300 slunečných dnů v roce). V létě dosahují teploty ve stínu až 40 stupňů. Teplota moře dosahuje v létě a začátkem podzimu až 29 supňů. Kypr je zajímavý nejen díky půvabnému pobřeží, ale určitě stojí za to vydat se prozkoumat ostrov i do vnitrozemí. Pestrá krajina pohoří a údolí stojí rozhodně za to. Cestou po horách můžete zavítat třeba do samého středu pohoří a národního parku Troodos kde se nachází klášter Kykkos. V jeho blízkosti si nenechte ujít takzvané Cedrové údolí se vzácným jehličnanem, který roste jen a pouze v tomto místě a nikde jinde na světě. Kromě Kykkosu bylo v průběhu minulých staletí na ostrově vybudováno několik dalších zajímavých klášterů, mnohé patřící na seznam světových skvostů UNESCO. Pokud by Vám národní park a pohoří Troodos nestačil, je zde ještě jeden velký národní park a pohoří Akamas, kde můžete navštívit třeba tzv. Afroditiny lázně – místo kde se tato božská kráska chodila koupat.
Kyperská kuchyně
Kyperská kuchyně se příliš neliší od tradiční řecké kuchyně, ale objevují se zde i asijské vlivy. Jídla jsou založena na čerstvých místních surovinách, aromatických bylinkách a kvalitním olivovém oleji. Oblíbená jídla jsou souvlaki (kuřecí nebo vepřový), sheftalia (maso ve formě klobásy) nebo třeba kleftiko, tj. kus jehněčího pečeno v tradiční peci podávaný s omáčkou. Nechybí široká nabídka čerstvých ryb a plodů moře.
Kypr / Jižní Kypr / Limassol
Kypr / Jižní Kypr / Protaras