Půvabné město Tapolca leží 12 km od Balatonu. Dnes nabízí řadu turistických atrakcí.V sezóně zde jezdí i parní vlaky. Ale největším lákadlem je jeskyně jezer. Byla objevena při kopání studny (1902) a v r. 1913 ji otevřeli pro veřejnost. Dnes ji můžete částečně projít pěšky, částečně projet na lodičkách. Jeskyně Tapolca slouží i jako lázně, protože má vysokou vzdušnou vlhkost a křišťálově čistý vzduch. Proto se hodí k léčbě astmatu, alergií a celkou léčí dýchací cesty. V okolí Mlýnského rybníka je nádherný park a krajina kolem evokuje romantickou atmosféru Itálie. Na pontonu u rybníka se v létě pravidelně pořádají koncerty.

Město Tapolca je atraktivní díky svému přírodnímu okolí a geologickým útvarům. Největší turistickou atrakcí Tapolcy jsou tzv. Tapolcai tavasbarlangy, což je jeskynní systém s podzemními jezírky. Tento unikátní útvar vznikl vlivem rozpouštění vápence vodou a je největší svého druhu v Maďarsku. Kromě toho je zde také několik krásných jezer, jako je například jezero Malom, jezero Öreg nebo jezero Csónakázó. Tato jezera jsou vhodná k relaxaci, koupání a různým vodním sportům. Pro milovníky přírody jsou k dispozici turistické trasy, které vedou kolem jezer a přes okolní kopce. Zvláštní zážitek je pak vyjet na kole na tzv. "kolostradu", což je cyklostezka vedoucí z Tapolce až do města Keszthely na břehu Balatonu, dále pak lze pokračovat kolem jezera Balatón. Okruh kolem Blatského jezera, jak se také říká Balatonu, je velmi dobře značen a jedná se cyklostezku, která je vyheldávaná celoročně. Okruh si lze zkrátit díky trajektům. 

Ve městě samotném je pak k vidění několik zajímavých historických budov a památek, jako je například zámek Tapolca nebo kostel sv. Štěpána. Kromě toho je zde možnost navštívit také místní muzeum, které se zaměřuje na historii a kulturu regionu.

Tapolca je skvělým místem pro ty, kteří si chtějí vychutnat příjemné dny v maďarských termálech, navštívit oblast kolem Balatonu a hledají klid a relaxaci v krásné přírodě.

Tapolca je malebné městečko u Balatonu

Tapolca je okouzlující město ležící v Tapolské kotlině, pouhých 12 km severně od Balatonu, největšího jezera ve střední Evropě. Proslulé je termálními prameny, malebnou krajinou a jedinečnou jeskyní Tavasbarlang, nazývanou, jak již víte, Jeskyně jezer.

Historie a kultura:

Název Tapolca pochází z maďarského slova "topolca", které znamená "olše", a odkazuje na bohatou historii těžby dřeva v této oblasti. Město bylo osídleno již od doby bronzové a v průběhu staletí patřilo pod nadvládu Římanů, Hunů a Turků. Bohatou historii Tapolcy připomínají památky jako gotický kostel sv. Antonína Paduánského, barokní radnice a Muzeum Tapolca.

Přírodní krásy a aktivity:

Hlavním lákadlem Tapolcy je Jeskyně jezer, rozsáhlý jeskynní systém s třemi jezery a průtoky. Návštěvníci se tu mohou vydat na projížďku loďkou po jezeře a obdivovat stalaktity a stalagmity, které zdobí jeskynní stěny. Vstup je spoplatněn a nachází se cca 500m od hotelu Pelion v Tapolci, která najdete v nabídce #Geovita.

Dalšími oblíbenými aktivitami v Tapolce a okolí jsou:

  • Turistika a cyklistika: V okolí Tapolcy se nachází mnoho značených turistických a cyklistických tras, které vedou malebnou krajinou, vinicemi a lesy. Cyklo trasy a stezky jsou díky rovinatosti skvělé i pro rodiny s dětmi.
  • Koupání: Balaton, vzdálený pouhých 12 km, nabízí ideální možnosti pro koupání, opalování a vodní sporty. Podél celého jezera je nespočet veřejných (placených - což je zde obvyklé) pláží s debře vybaveným zázemím. Pochopitelně nechybí ani divoké pláže. Ty objevíte cestou.
  • Lázeňství: V Tapolce se nachází několik lázní s termálními prameny, které nabízí relaxaci a léčebné procedury. Kompletně vše najdete v jednom místě - v resortu hotelu Pelion***. 
  • Ochutnávka vín a gastronomie: Tapolská oblast je proslulá pěstováním vína a pochopitelně i chutnou kuchyní. Návštěvníci mohou navštívit vinice a ochutnat místní vína.

Zajímavosti:

  • V Tapolce se každoročně koná několik festivalů, včetně festivalu vína a gastronomie a festivalu lidové hudby.
  • Město je domovem muzea Marcipánu, které vystavuje úchvatné sochy a umělecká díla vyrobená z marcipánu.
  • V blízkosti Tapolcy se nachází Národní park Balaton-felvidéki, který nabízí úchvatnou horskou scenérii a turistické stezky.
  • Nejznámějším vínem z Tapolce je Tapolcai Kékfrankos, červené víno vyrobené z modré odrůdy hroznů Kékfrankos. Tato odrůda se zde hojně pěstuje a je známá pro své tmavé barvy, bohaté ovocné chutě a taniny. Tapolcai Kékfrankos se obvykle zrají v sudech z dubového dřeva, což mu dodává komplexní chuť s tóny vanilky, koření a tmavého ovoce.

Ať už hledáte klidnou dovolenou plnou relaxace a wellness, nebo aktivní dovolenou plnou turistiky a poznávání, Tapolcu doporučujeme. Je atraktivní pro rodiny s dětmi, včetně těch nejmenších. 

Možnost on-line platby
4=3
5=4
BR
Hunguest Hotel Pelion

Hunguest Hotel Pelion

2, 3, 4, 5, 6, 7 nocí

Od 5 660 Kč za osobu

sleva až 25%

Cena zahrnuje: polopenze, aktivity, doprava, parkování, vstupy ...

Hunguest hotel Pelion **** leží v lázeňském parku v centru města Tapolca. Termální bazény, přímé spojení s léčivou podzemní jeskyni, wellness centrum, svět saun, bohatá nabídka relaxačních procedur a výborné zázemí pro rodiny s dětmi a milovníky aktivní rekreace.

Maďarsko / Západní Maďarsko / Tapolca

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb a doporučování nabídek využívány soubory cookies.